Uchronić od zapomnienia wileńskie nekropolie

W niedzielę, 29 listopada, w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Waldemara Dowejki pt. „Uchronić od zapomnienia. Wileńskie nekropolie”.

Jest to działanie w ramach obszaru „Dziedzictwo kulturowe i historyczne” realizowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Waldemar Dowejko jest fotoreporterem Polskiej Agencji Prasowej, na stałe współpracującym z portalem internetowym Wilnoteka.lt. Z aparatem w ręku spędził już od ponad ćwierć wieku.

– Projekt „Uchronić od zapomnienia” dał mi możliwość pokazać, wręcz powiedzieć, że fotografie nagrobkowe przekazują nam wizerunek człowieka, którego już nie ma, a który zachował się już tylko w pamięci bliskich mu osób. Te stare fotografie z jakiegoś powodu zazwyczaj nie rzucają się nam w oczy. Widzimy piękno pomnika, kunszt kamieniarza, wczytujemy się w imię i nazwisko… Fotografia stała się częścią naszej codzienności, bo przecież teraz poniekąd wszyscy jesteśmy fotografami! I przez to obojętnie na nią reagujemy – mówi fotograf.

Wystawa przedstawia kilkadziesiąt fotografii nagrobnych, autorstwa wileńskiego fotografa. Ma ona przypomnieć o ogromnej wartości historycznej i artystycznej cmentarza na Rossie i cmentarza Bernardyńskiego. Nekropolie te są częścią polskiego dziedzictwa znajdującego się poza granicami kraju, oraz istotnym elementem dziedzictwa i tożsamości współczesnej, niepodległej Litwy.

– Wilno, Warszawa, Lwów czy Paryż, tysiące innych miast mają stare nekropolie z podobnym losem fotografii nagrobnych. Chciałem, żeby zostały zauważone, żebyśmy wpatrywali się w te twarze, bo to właśnie one pokazują Człowieka. Człowieka, który już dawno odszedł. Dlatego powstał projekt fotograficzny poświęcony fotografii, projekt prezentujący zdjęcia, które zasługują by uchronić je od zapomnienia – przedstawia swój autorski punkt widzenia Dowejko.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 listopada w Domu Kultury Polskiej w Wilnie przy ul. Naugarduko g. 76 o godz. 18:00 czasu lokalnego. Planowane jest również udostępnienie wystawy zwiedzającym w Domu Kultury w Solecznikach, Domu Kultury w Niemenczynie oraz polskich szkołach rejonowych. Zostanie wydane także ok. 100 egzemplarzy katalogu wystawy.

 

Related Posts