Blog

Obchody Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą

Bruksela została wybrana na główne miasto obchodów Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Obchodzone 2 maja święto zostało ustanowione w 2002 roku przez Senat RP w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. W stolica Belgi mieszka liczna grupa Polaków, a w całym kraju jest ich kilkadziesiąt tysięcy.

W składzie delegacji wizytującej Królestwo Belgii w dniu 6 maja 2018 r. byli m.in. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Wiceminister Spraw Zagranicznych Andrzej Papierz, grupa senatorów, posłów i europosłów oraz prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Mikołaj Falkowski. W spotkaniach z gośćmi z Polski wzięła licznie udział Polonia i Polacy mieszkający w Belgii.

Podczas wizyty w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej “Millenium” w Comblain-la-Tour Marszałek Karczewski zwrócił uwagę, iż organizacja ta od ponad 60 lat promuje kulturę i tradycję polską w Belgii oraz działała w obszarze edukacji. Przypomniał, że przez należący do Macierzy ośrodek w Ardenach przewinęło się wiele pokoleń Polaków, którzy przyjeżdżając tu nie tylko z Belgii, ale i z Niemiec, Francji i Holandii, otrzymywali wychowanie obywatelskie i patriotyczne.

Członkowie delegacji spotkali się ponadto z przedstawicielami organizacji polonijnych w Ambasadzie RP w Brukseli i wzięli udział w uroczystej mszy, podczas której wystąpił chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W trakcie, wieńczącej wyjazd, uroczystej gali w Teatrze Saint Michel przedstawicielom belgijskiej Polonii zostały wręczone medale Senatu RP.

Podczas wizyty w Belgii Prezes Falkowski udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Za Granicą.

Źródło: Polskie Radio

Zdjęcia: Ambasada RP w Brukseli

  

Related Posts