Blog

Szkolenie dla wolontariuszy ze Wschodu „I Ty możesz pomóc”

W dniach 9-13 kwietnia Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zorganizowała szkolenie „I Ty możesz pomóc” skierowane do wolontariuszy z placówek opieki paliatywnej z Białorusi, Litwy, Mołdawii i Ukrainy. Szkolenie prowadziło, doświadczone w niesieniu tego typu pomocy, Zgromadzenie Księży Marianów, prowadzące między innymi Ośrodek Hospicjum Domowe na warszawskim Targówku.

W otwarciu szkolenia wziął udział Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz ksiądz Paweł Śmierzchalski MIC, dyrektor hospicjum domowego Zgromadzenia Księży Marianów. W trakcie inauguracji Prezes Falkowski podkreślił znaczenie wspólnoty i fakt, że najważniejsze w wolontariacie jest zaangażowanie ludzi oraz wymiana doświadczeń.

Szkolenie „I Ty możesz pomóc” jest pierwszym wydarzeniem, w ramach którego spotyka się siedem instytucji charytatywnych niosących pomoc społeczną na Wschodzie. Uczestnikami szkolenia są wolontariusze reprezentujący: Związek Polaków na Białorusi – Oddział w Lidzie i Caritas Diecezji Grodzieńskiej (Białoruś); Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie (Litwa); Towarzystwo Polskiej Kultury „Jasna Góra” (Mołdawia); Dom św. Marcina de Porrès w Fastowie, Fundację im. św. Jana Pawła II – Dom Miłosierdzia im. św. Zygmunta w Brzuchowicach (Dom opieki) , Hospicjum Fundacji „Dajmy Nadzieję” (Ukraina).

Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi m.in.: podstaw opieki paliatywnej i wolontariatu, pielęgnacji chorego, obsługi specjalistycznego sprzętu, komunikacji z pacjentem i jego rodziną, pomocy człowiekowi w sytuacji choroby nowotworowej, walki z bólem i cierpieniem, opieki duchowej nad umierającym, żałoby oraz etycznych problemów opieki hospicyjnej.

11 kwietnia uczestnicy szkolenia spotkali się na mszy świętej odprawionej w kaplicy pałacu Belwederskiego, homilię wygłosił ojciec Michał Romaniw, dominikanin prowadzący Dom Świętego Marcina de Porrès w Fastowie, natomiast mszę odprawił prezydencki kapelan Zbigniew Kras.

Następnie gości czekało wyjątkowe spotkanie z Agatą Kornhauser-Dudą. – Państwo na co dzień wypełniają posłannictwo miłości bliźniego wobec najbardziej potrzebujących – powiedziała Pierwsza Dama. Po rozmowach z prezydencką małżonką wolontariusze zwiedzili pałac Belwederski.

Szkolenie zorganizowano przy wsparciu finansowym Fundacji PKO BP.

Reportaż ze szkolenia zrobiły Telewizja Republika, SalveTV oraz TVP Polonia, zachęcamy do obejrzenia materiałów.

Autor zdjęć z Belwederu: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pozostałe zdjęcia: Gražina Radzevič

 

sdr

Related Posts