Blog

Warsztaty medialne dla młodych dziennikarzy na Ukrainie

Ruszył pilotażowy projekt Media Start, realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.  Pierwsza sesja warsztatów w ramach projektu odbyła się w dniach 21-22 kwietnia we Lwowie. Pasjonaci tworzenia filmów w internecie, początkujący dziennikarze, vlogerzy oraz młodzi ludzie pragnący poznać ciekawy fach przez dwa dni zgłębiali tajniki pracy reportera i realizatora telewizyjnego.

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” od wielu lat wspiera polskie redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne oraz portale internetowe m.in. poprzez dofinansowanie kosztów funkcjonowania, realizację specjalistycznych staży i szkoleń dla dziennikarzy oraz redaktorów mediów w zakresie warsztatu dziennikarskiego, podniesienia kompetencji językowych, fotografii prasowej, poprawnego makietowania strony czy tworzenia mediów elektronicznych.

Program Media Start to pilotażowe szkolenie skierowane do pasjonatów tworzenia filmów w internecie, młodych dziennikarzy oraz vlogerów. W ramach projektu przewidziano 7 dwudniowych sesji szkoleniowych.

Inauguracyjna sesja warsztatowa Media Start przyciągnęła ponad dwadzieścia osób w wieku 16-28 lat, w tym uczniów goszczącej je Szkoły Średniej nr 10, młodych vlogerów i początkujących dziennikarzy przybyłych ze Lwowa, Stryja, Żółkwi, Strzałkowic oraz Zdołbunowa.

Młodych dziennikarzy, zgromadzonych w Szkole Średniej nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, przywitała wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom ze Wschodu” Joanna Zając, która zwróciła uwagę na potrzeby rozwoju nowych kanałów komunikacji, w celu docierania do szerszej grupy odbiorców. Fundację reprezentowali też redaktorzy funkcjonującego w jej ramach portalu IDA.Biorących udział w warsztatach młodych ludzi odwiedził również konsul RP Marian Orlikowski opowiadając kursantom o tym jak ważne jest kształcenie młodych dziennikarzy, którzy będą informować i budować polską społeczność na Wschodzie.

Podczas zajęć łączących w sobie teorię z zawodową praktyką młodzi adepci sztuki dziennikarskiej dowiedzieli się co jest potrzebne do realizacji efektownego materiału, jak duże znaczenie w pracy z kamerą ma autentyczność i pewność siebie oraz jak mówić, żeby dotrzeć do odbiorcy. Już podczas inauguracyjnej sesji uczestnicy stanęli przed i za kamerą, czego efektem jest powstanie pierwszych filmików.

Uczestników czeka jeszcze sześć dwudniowych spotkań, podczas których poznają tajniki pracy reportera, nauczą się kształtować swój wizerunek medialny i zrealizują własne materiały dziennikarskie. Na najlepszych czeka tygodniowy staż w TVP Polonia.

Nabór na warsztaty jest otwarty. Chętnych do dołączenia do zespołu prosimy o kontakt pod adresem media@pol.org.pl. Kolejna sesja już w maju we Lwowie.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Relację z warsztatów przygotował również Kurier Galicyjski oraz Katolicki Program Radiowy we Lwowie.

Related Posts