Blog

Świąteczna Paczka z Polski

W dniu 21.12.2017 roku odbył się finał akcji „Świąteczna paczka z Polski”, w ramach której ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych zakupiono paczki oraz sprzęt RTV i AGD dla ponad 500 potrzebujących rodzin polskich z Wilna i okolic oraz osób samotnych, starszych i chorych.

Wsparcie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzyskało także Wileńskie Hospicjum
im. bł. ks. Michała Sopoćki, zakupiono sprzęt medyczny, meble oraz sprzęt RTV i AGD. Projekt został zrealizowany przez Ambasadę RP na Litwie we współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Wileńskim Miejskim Oddziałem Związku Polaków na Litwie oraz Domem Kultury Polskiej w Wilnie. Do akcji Ministerstwa Spraw Zagranicznych włączyli się za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” także inni dobroczyńcy z Polski, m.in. Fundacja PKO Banku Polskiego i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, dzięki czemu akcją objęto rodziny polskie spoza Wilna.

W czasie pobytu w Wilnie, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, Pan Mateusz Stąsiek, który przyleciał z Warszawy na finał akcji, odwiedził m.in. Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, a także osoby i rodziny objęte akcją. O godz. 15.00 w Domu Kultury Polskiej otwarto wystawę „Medycyna Wileńska w II Rzeczypospolitej”. Wystawa została przygotowana i przekazana do Wilna przez Główną Bibliotekę Lekarską, jej prezentacja w litewskiej stolicy organizowana jest we współpracy z Domem Kultury Polskiej oraz Polskim Stowarzyszeniem Medycznym na Litwie. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w otwarciu wystawy.

O godz. 16.15 odbyła się Msza Święta w Kościele pw. Ducha Świętego, w intencji polskich rodzin na Litwie, osób starszych, samotnych i potrzebujących. Po Mszy Świętej miało miejsce spotkanie opłatkowe. Do udziału we Mszy Świętej zaproszone zostały osoby objęte akcją charytatywną, polscy działacze polityczni, społeczni i samorządowi z Wilna i Wileńszczyzny.

 

 

Related Posts