Historiada 2022

12 grudnia 2022 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się 3 edycja Historiady pod tytułem: “O Niepodległość i granice Polacy w walce o odbudowę niezależnego państwa polskiego”.

Wzięło w nie udział 15 przedstawicieli polskiej społeczności zamieszkującej Litwę i Łotwę. Uczniowie byli zgrupowani w 5 drużynach reprezentujących 3 szkoły z Litwy (Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie, Liceum im. A. Mickiewicza w Wilnie i Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach) i dwie szkoły na Łotwie (Państwowe Gimnazjum Polskie im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu i Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne). Zmagania wyłoniły trójkę laureatów reprezentujących kolejno:

1. pierwsze miejsce gimnazjum w Rezekne.
2. drugie miejsce gimnazjum w Dyneburgu.
3. trzecie miejsce gimnazjum w Bezdanach.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Dodatkowo otrzymali nagrody w postaci książek i ebooków ufundowane przez Fundację Orlen za pośrednictwem Fundacji MOSTY.

Historiadzie towarzyszyły dwie wystawy organizowane przez Fundację “Pomoc Polakom na Wschodzie” – pierwsza poświęcona dr Jerzemu Ordzie, druga pisarzom Niepodległej.

Transmisję z turnieju można obejrzeć poniżej:

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Related Posts