Szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie wróciły do Ojczyzny

12 listopada był dniem szczególnym – miejsce miało zwieńczenie uroczystości sprowadzenia do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie, oraz pochowania ich w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z filmem, dokumentującym przebieg uroczystości, a także ze szczegółami wydarzenia poniżej.

Rozpoczęło się ono od powitania Prezydentów na płycie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie. – Na łono Ojczyzny z powrotem przybywają trzej Prezydenci na uchodźstwie. To oni w mrocznych czasach niewoli komunistycznej przechowywali insygnia Rzeczypospolitej. Wraz z innymi działaczami byli depozytariuszami pamięci, ciągłości państwa polskiego, a także strażnikami nadziei – mówił Premier Mateusz Morawiecki, biorący udział w uroczystości na warszawskim lotnisku.

Następnym etapem był przejazd konduktu żałobnego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Msza pogrzebowa w Świątyni Opatrzności Bożej poprowadzona została przez apb. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosił metropolita warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Po mszy świętej głos zabrał Prezydent Andrzej Duda. – Dziś wrócili do Ojczyzny, z której musieli przymusowo wyjechać. Tej Ojczyzny, którą przenieśli w sobie, którą nieśli mimo szyderstw, mimo rechotu komunistów, którzy wyśmiewali się z nich. Podobnie, jak i wielu innych. Oni cały czas wierzyli, że niosą w sobie wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. Jesteśmy na uroczystości radosnej, choć jest to pogrzeb, ale to jest zarazem przez nas, dzisiejszych Polaków, radosne przyjęcie, Panów Prezydentów na ich ziemi, w tym niezwykle symbolicznym miejscu. Powierzamy ich dusze opatrzności bożej – mówił Prezydent Andrzej Duda.

W uroczystości brał udział także Premier Mateusz Morawiecki, który także zabrał głos.  – Wasz duch będzie nas prowadził, ku wymarzonej wyśnionej Polsce, przez te pokolenia rozrzucone po świcie i te odbudowujące Polskę tu na miejscu po wojnie – podkreślił Premier.

Sobotnim uroczystościom z okazji sprowadzenie do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźctwie towarzyszyła oprawa muzyczna – orkiestra „MŁODZI – POLSCY” pod batutą Huberta Kowalskiego.

Na zakończenie, odbyło się otwarcie Izby Pamięci, znajdującej się przy Mauzoleum. Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa ma na celu przybliżenie postaci Prezydentów RP na uchodźctwie.

Sobotnie uroczystości były zwieńczeniem trwających od czterech lat obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022

Related Posts