„Troje w chacie” – premiera w PST

Polskie Studio Teatralne w Wilnie zaprasza na prapremierę spektaklu w wersji teatru telewizyjno-internetowego „Troje w chacie” Piotra Kościńskiego w reżyserii Sławomira Gaudyna. Będzie to zwieńczeniem obchodów 60-lecia działalności polskiej placówki kulturalnej na Litwie.

Zobaczyć nagranie sztuki teatralnej można będzie na profilu PST 30 grudnia o godz. 12:00 na portalu YouTube  poprzez stronę www.wilnoteka.lt i przy współpracy z portalem.

„Troje w chacie” to sztuka teatralna, która dzieje się w 1936 r. w okolicach Marchlewska (dawniej i obecnie – Dowbysz) niedaleko Żytomierza na Ukrainie. Wieś zostaje otoczona przez NKWD, które w tym czasie przeprowadzało masową akcję deportacji Polaków do Kazachstanu. Wówczas to z Ukrainy do Kazachstanu wysiedlono dziesiątki tysięcy naszych rodaków. Ci, którzy żyją dziś w Kazachstanie, są ich potomkami.

Bohaterowie sztuki to ojciec i matka oraz ich zięć. Pierwsza dwójka to ludzie przywiązani do polskiej tradycji, wierzący. Zięć jest komunistą.

I tu ujawnia się konflikt: starsi go za to nie lubią, władzę komunistyczną i jej działania uważają za tragedię. Młody człowiek postrzega tylko dobre strony komunizmu, ale dominuje w nim strach, czy jako członek partii nie zostanie potraktowany gorzej niż pozostali deportowani. Komunista wysiedlony z innymi musi być przecież uznany za złego.

Tę trójkę łączy obawa o córkę dwojga starszych bohaterów i zarazem żonę młodszego. Jest w Kijowie, w właśnie teraz ma do nich przyjechać.

Cieszyli się, a teraz boją się, że ona też zostanie deportowana.

Akcja sztuki, zagranej przez polskich aktorów z Litwy – Edwarda Kiejzika, Alinę Masztaler oraz Oskara Wygonowskiego, toczy się wokół tych właśnie problemów. Jej bohaterowie usiłują odpowiedzieć na pytanie, jak zachować się w sytuacji, gdy muszą opuścić ziemię, na której mieszkali od wieków oni i ich przodkowie? Czy będą w stanie zachować własną tożsamość, tradycje i wiarę? I czy udało się to wszystkim żyjącym tam Polakom?

Treść sztuki nawiązuje do powieści „Przez czerwoną granicę” i „Przez czerwony step”, rozgrywa się w pojawiającej się tam wsi Janówka, ukazany jest też jeden z bohaterów tych powieści.

Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, finansowany ze środków Kancelarii Premiera Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Powstanie scenariusza sztuki było możliwe dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

Related Posts