„Stanisławów. Z Życia miasta.”

„Stanisławów. Z Życia miasta” to bogato ilustrowany przewodnik po galicyjskim i międzywojennym Stanisławowie. Kilkanaście różnorodnych rozdziałów ozdobionych jest archiwalnymi zdjęciami, wycinkami z gazet, starymi grafikami i pocztówkami czy skanami z przedwojennych książek, co tworzy niepowtarzalny klimat publikacji. Dobór poruszanych tematów jest subiektywny i obejmuje m.in. ratusz i rynek, filharmonię, kinematografię, literatów, mieszkańców, dworzec kolejowy, teatr, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i inne.

Autorka publikacji, Beata Kost, pochodzi ze Lwowa i pracuje jako dziennikarka i przewodniczka. Swojemu rodzinnemu miastu poświęciła już dwie książki „Album lwowski” i „Kobiety ze Lwowa”, a w mediach społecznościowych redaguje strony Damski Lwów i Album lwowski.

Szerszej publiczności album został zaprezentowany 28 lutego w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, które książkę wydało. „Jest to taki spacer po mieście dla osoby, która przyjeżdża do miasta i chciałaby się o nim coś dowiedzieć w pigułce. Przeczytawszy już kilka stron, może już odczuć magię tego miasta” – powiedziała „Kurierowi Galicyjskiemu” dyrektor CKPiDE Maria Osidacz.

„Stanisławów. Z życia miasta.” Został dofinansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polakami za granicą.


Źródło: Kurier Galicyjski

Fot. Leon Tyszczenko

Related Posts