Pierwszoklasiści na Zaolziu z bonami pierwszaka

W 25. polskich szkołach na Zaolziu w poniedziałek 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszyscy pierwszoklasiści w polskich placówkach otrzymali Bony Pierwszaka, czyli wyprawki szkolne, dostarczone przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”(PPnw), a dofinansowane przez Senat RP i Kongres Polaków na Zaolziu. Z tej okazji delegacja Fundacji PPnW, w tym m.in. wiceprezes Joanna Zając i dyrektor programowy Magdalena Okaj, wzięła udział w szkolnych uroczystościach w Szkole Podstawowej im. Gustawa Przeczka w Trzyńcu oraz w Szkole Podstawowej z Polskim Językiem nauczania w Cieszynie.

W Trzyńcu po raz ostatni inauguracja nowego roku odbyła się w starej sali gimnastycznej. Tuż obok budynku szkoły widać już stalowy szkielet nowej sali, która ma być oddana do użytku na wiosnę przyszłego roku. Inwestycja jest możliwa dzięki pomocy miasta, które na uroczystości było reprezentowane przez panią prezydent, Verę Palkovską. Szkoła jest również wspierana przez Macierz Szkolną w Republice Czeskiej, której prezes Tadeusz Smugała był także obecny na rozpoczęciu roku.

Zebranych powitała serdecznie dyrektor placówki, Anna Jeż, która zauważyła, że pomysł przyznania Bonu Pierwszaka wyszedł od Macierzy Szkolnej. Dyrektor programowy Fundacji, Magdalena Okaj, przypomniała o projektach, które już realizowane są na Zaolziu we współpracy z m.in. Macierzą oraz Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym oraz zapowiedziała, iż na przyszły rok planowane jest rozwijanie współpracy. „My o państwu pamiętamy, my o państwu chcemy pamiętać, dlatego że szkolnictwo polskie na Zaolziu ma swoją markę, tą marką jest jakość. Podziękowania dla dyrekcji, dla nauczycieli, rodziców, uczniów i życzę pierwszoklasistom, aby nauka nie tylko w pierwszej klasie była przyjemnością, ale przez cały proces edukacji” dodała dyrektor Okaj.

Program artystyczny przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek 9.klasiści. Kulminacyjnym momentem uroczystości było pasowanie dzieci z rocznika 2012 na uczniów. Następnie 26 świeżo upieczonych pierwszoklasistów, którzy będą chodzić do jednej klasy, otrzymało wyprawki w postaci plecaków z pełnym wyposażeniem. Ponadto dzieci otrzymały książki ufundowane przez Macierz Szkolną i rodziców.

Z kolei w cieszyńskiej Szkole Podstawowej 40 pierwszoklasistów będzie się uczyć w dwóch klasach. W poniedziałkowej uroczystości wzięła m.in. udział Marta Kmet, dyrektor Centrum Pedagogicznego w Cieszynie, które tworzy podręczniki i materiały dydaktyczne dla dzieci i młodzieży uczęszczających do polskich szkół. Uznanie dla rodziców wyraziła wiceprezes Fundacji, Joanna Zając mówiąc „Jesteśmy pod wrażeniem, że wybraliście państwo polską placówkę. Rozpoczęliśmy właśnie dużą kampanię Kto Ty Jesteś żeby przekonywać rodziców dzieci polskich rozsianych po całym świecie do tego, żeby posyłali je do polskich szkół, żeby mówili do dzieci w języku polskim. Chcę państwu podziękować, że dokonaliście tego wyboru i nie musimy państwa przekonywać”.

Related Posts