WSPÓLNA ŁAWKA

4 czerwca wystartowała IV edycja projektu „Wspólna ławka”.

Jego realizacja rozpoczęła się w 2014 roku, w ramach inicjatywy „Nowoczesna Polska – Nowoczesna edukacja: Białoruś”. „Wspólna ławka” polega na wymianie młodzieży z Polski i młodych Polaków z Białorusi. W projekcie biorą udział uczniowie z Liceum Społecznego im. E. Orzeszkowej w Grodnie oraz młodzież z warszawskiego Gimnazjum Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II. Uczestnicy integrują się m.in. poprzez wspólne uczestniczenie w lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych, poznawanie historii, realiów życia Polaków na Białorusi oraz współczesnej Polski z perspektywy rówieśników.

W czasie czerwcowej wizyty w Warszawie młodzież z Grodna zwiedzała m.in. Pałac Prezydencki, Stare Miasto, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie bawili się też na ściance wspinaczkowej i w Domu Zagadek.

Ideą projektu jest integracja młodych Polaków z Białorusi i z Polski wokół zagadnienia historii i losów naszych rodaków na Wschodzie oraz umożliwienie młodzieży z Białorusi bezpośredniego kontaktu z polską kulturą i tradycją. Projekt zakłada wymianę młodzieży i pobyt każdej z grup w kraju zamieszkania grupy partnerskiej. Pierwszy etap projektu, pobyt 19 uczniów i 2 nauczycieli z Grodna w Warszawie, zakończy się 8 czerwca, natomiast w dniach 21-25 września 2018 roku Grodno odwiedzi 23 młodych ludzi i 2 opiekunów z Warszawy.

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Zdjęcia: Monika Czyszek

Related Posts