POMNIK BITWY POD ŻURAWNEM

W Żurawnie na Ukrainie rozpoczęły się prace renowacyjne pomnika upamiętniającego stoczoną tu w 1676 roku bitwę.

Pomnik znajdował się w stanie wymagającym natychmiastowych zabiegów zapobiegających jego degradacji. Planowane prace polegają na skuciu odspojonych tynków, osuszeniu obiektu oraz założeniu tynków traconych, które odsolą i zdezynfekują obiekt. Działania te mają na celu zabezpieczenie pomnika i przygotowanie go do pełnej konserwacji w przyszłym roku.

Realizacja projektu rozpoczęła się 21 maja 2018 roku. Konserwator wykonuje prace pod nadzorem specjalisty z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, we współpracy z Rzymskokatolicką Parafią pw. Wniebowzięcia NMP.

Bitwa pod Żurawnem trwała od 25 września do 14 października 1676 roku. Wpisuje się ona w historię walk wojny polsko-tureckiej 1672-1676. Polskie wojska pod wodzą Jana III Sobieskiego starły się z tureckimi oddziałami Ibrahima Szejtana. Bitwa zakończyła się zawieszeniem broni 14 października, trzy dni później podpisano korzystny dla Rzeczpospolitej rozejm.

Renowacja pomnika finansowana jest za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Kancelarii Senatu RP w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe i historyczne”.

 

 

Related Posts