Blog

RENOWACJA KWATER ŻOŁNIERSKICH W DUKSZTACH ZAKOŃCZONA

Koniec roku przyniósł długo oczekiwane zmiany na cmentarzu w Duksztach na Wileńszczyźnie. W ostatnich dniach 2017 roku zakończono porządkowanie kwater polskich żołnierzy należących do III armii Rydza-Śmigłego. Mogiły należą do bohaterów wojny z bolszewikami, w 1920 roku wzięli oni udział w operacji łatgalskiej. Polska nekropolia w Duksztach jest jedną z największych polskich kwater wojskowych na północnej Wileńszczyźnie.

Zakończenie prac porządkowych na cmentarzu ma tym większe znaczenie, że Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” w listopadzie 2018 roku planuje przeprowadzić w tym miejscu polsko-litewsko-łotewskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości. „Bardzo chcieliśmy wpisać tę kwaterę w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę” – mówił prezes Fundacji Mikołaj Falkowski. – „Chcemy doprowadzić tutaj do spotkania przedstawicieli trzech państw”.

Prace nad renowacją polskiej kwatery wojskowej prowadziła Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” wspólnie ze spółką Žybartuva z Białej Waki, wcześniej koordynował je Związek Polaków na Litwie. Projekt, na który środki przeznaczył Senat RP, kosztował 108 540 złotych.

 

 

 

 

Related Posts

Skip to content