Odszedł Jerzy Targalski

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jerzego Targalskiego, historyka, doktora nauk humanistycznych, politologa, publicysty, zasłużonego działacza opozycji w okresie PRL. Pełnił funkcję członka Rady Fundacji, ale dla wielu z nas był przede wszystkim Przyjacielem i serdecznym Kolegą.

W okresie PRL Jerzy Targalski działał w opozycji antykomunistycznej, był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, zajmował się publikacją wielu niezależnych czasopism. Współpracował także z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia oraz Radiem Wolna Europa. Przez wiele lat wykładał na Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, a w ostatnich latach życia związany był z Akademią Sztuki Wojennej. Zawodowo zajmował się analizą bezpieczeństwa państwa i polityką wschodnią. Jerzy Targalski był jednym z najwybitniejszych  sowietologów i ekspertów z zakresu geopolityki oraz orędownikiem idei Intermarium w naszym regionie Europy.

W 2020 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Targalski, dla przyjaciół, współpracowników, wychowanków po prostu „Targal” pozostawił po sobie wielką pustkę w sercach Najbliższych i tych, którzy Go znali. Rodzinie oraz przyjaciołom składamy najgłębsze wyrazy współczucia.

Przewodniczący Rady Fundacji

Rada Fundacji

Zarząd oraz Zespół

Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Related Posts