WARSZTATY MUZYCZNE W IWIEŃCU

W sobotę w parafii franciszkańskiej w Iwieńcu zakończyły się warsztaty muzyczne dla katolickiej młodzieży z Białorusi.

Na organizowaną już po raz 17. imprezę przybyło około 200 młodych ludzi z Mińska, Witebska, Grodna i innych białoruskich miejscowości. Warsztaty artystyczne w Iwieńcu organizowane są od lipca 2003 roku przez ojca Lecha Bachanka OMFC, Jana Pospieszalskiego i kilkunastoosobową grupę polskich muzyków. To letnia szkoła – „Muzycznaja majsternia” – mająca na celu promocję polskości i polskiej kultury poprzez naukę śpiewu, klasycznej muzyki sakralnej i współczesnej muzyki chrześcijańskiej. Niezwykłe przedsięwzięcie skierowane jest do Polaków, obywateli Białorusi, należących do mniejszości wyznania katolickiego.

Uczestnicy warsztatów, odbywających się na terenie klasztoru oo. Franciszkanów, tworzą wielki chór i orkiestrę wspomagane przez solistów oraz instrumentalistów szkolonych podczas indywidualnych zajęć z instruktorami. W minionych 3 latach dzięki wsparciu Fundacji, ze środków Kancelarii Senatu RP, działania organizatorów stały się jeszcze bardziej skuteczne – do kadry wykładowców dołączyli artyści z Polski, przywożący ze sobą instrumenty oraz pełną infrastrukturę estradową.

Od początku organizacji warsztatów w Iwieńcu przewinęło się przez nie ponad 2000 osób, przetłumaczono ponad sto polskich utworów i wydano dwa śpiewniki. Ale najważniejszym ich owocem jest fakt, że podopieczni, przez kontakt z polską kulturą, muzyką i artystami, odkrywają swoje polskie korzenie, wielu z nich podejmuje potem decyzję o rozpoczęciu studiów na polskich uczelniach. Najbardziej aktywna grupa uczestniczyła nawet w Światowych Dniach Młodzieży – Kraków 2016, jako wolontariusze w ramach Szkoły Nowej Ewangelizacji – ICE2016.

Warsztaty w Iwieńcu są współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Related Posts