Niepodległa

26 stycznia 2023 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się pokaz przedpremierowy dokumentalnego filmu opowiadającego o kpt. Aleksandrze Myszkowskim — człowieku, który przyczynił się do powstania polsko-łotewskiego sojuszu przeciwko bolszewikom w 1920 r. Kolejnego dnia, 27 stycznia, film został pokazany na przedpremierowym pokazie w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu. Obu projekcjom towarzyszyło spotkanie z producentami i współtwórcami filmu, historykami oraz dziennikarzami.

W pokazie w Wilnie wzięła udział Ambasador RP na Litwie Pani Urszula Doroszewska. W wydarzeniu w Dyneburgu uczestniczyli attaché obrony Ambasady RP w Rydze płk. Tadeusz Słomczewski wraz z zastępcą ppłk. Sławomirem Kłosowskim.

Film jest produkcją Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Część zdjęć do filmu zrealizowano w Wilnie, gdyż to właśnie z tego miasta, jesienią 1919 r. Myszkowski wyruszył na polecenie Józefa Piłsudskiego z tajną misją na Łotwę. Nie będzie to jednak jedyny akcent wileński w dokumencie.

— W filmie biorą udział także aktorzy Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie. Równolegle z filmem powstał spektakl „Operacja Zima” w reżyserii Lilii Kiejzik na podstawie scenariusza Alwidy Bajor. Wybraliśmy nowatorskie podejście do realizacji filmu, zaangażowaliśmy w jego powstanie Polaków z Wilna. Myślę, że dzięki temu będzie on bardziej autentyczny i łatwiej dotrze do odbiorców — podkreśla prezes FPPnW.

W rolę głównego bohatera, czyli kapitana Myszkowskiego, wcielił się Łukasz Kamiński. W spektaklu występują przede wszystkim aktorzy młodego pokolenia, tacy jak Dominika Jakowicz, Kinga Lewko, Faustyna Grib, Hubert Niewierowicz, Tomasz Sokołowski, Arnold Wołodko, Paweł Jarmołowicz. W spektaklu wzięli udział również nieco starsi aktorzy — Edward Kiejzik, Grzegorz Jakowicz czy Marek Pszczołowski w roli Józefa Piłsudskiego.

— Ważną częścią tego filmu jest również muzyka, którą skomponował doskonale znany w Wilnie Rafał Jackiewicz. W dokumencie można będzie usłyszeć również specjalnie skomponowany utwór Bartasa Szymoniaka — zauważa Falkowski.

Pokazy przedpremierowe odbędą się w Wilnie i Dyneburgu dokładnie w rocznicę przyjazdu Józefa Piłsudskiego do wyzwolonego z rąk bolszewików Dyneburga.

— Oficjalna premiera filmu planowana jest na wrzesień 2023 r. i odbędzie się w Rydze, pod którą zawarto traktat w Bulduri, dotyczący pierwszego sojuszu wojskowego Polski i Łotwy zawartego w obronie przeciwko nawale bolszewickiej. Jakże symboliczne stają się tamte wydarzenia po ponad 100. latach, kiedy na naszych oczach Ukraina przeżywa „swój rok 1920” i walczy z rosyjską agresją. O tym, czego dokonał kpt. Myszkowski dla naszej wolności, warto pamiętać szczególnie teraz, kiedy Ukraińcy walczą o swoje prawa, niepodległość i własną ziemię — podsumowuje Falkowski.

Serdeczne podziękowania dla rodziny Kapitana Myszkowskiego: Ewy Gan-Ganowicz i Aleksandra Gan-Ganowicza za udostępnienie zdjęć i dokumentów archiwalnych na potrzeby przygotowania filmu.

Szczególne podziękowania dla Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej dr Moniki Michaliszyn za inspirację do podjęcia upamiętnienia kapitana Myszkowskiego i pracowników Ambasady RP w Rydze za pomoc w realizacji filmu.

Projekt zrealizowany dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Projekt współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą 2020-2023.
Projekt współfinansowany w 2019 roku w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN.
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z ORLEN Lietuva.

Już w styczniu odbędą się pierwsze pokazy przedpremierowe filmu dokumentalnego „Kapitan Myszkowski”. Projekcje odbędą się: 26 stycznia o 16.15 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76) i 27 stycznia o 14.00 w Państwowym Gimnazjum Polskim im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu (ul. Marijas iela 1e).

Dokument opowiada o kapitanie Aleksandrze Myszkowskim, jednym z najbardziej zaufanych oficerów Józefa Piłsudskiego. Bohater filmu doprowadził do realizacji operacji Zima i pomógł obronić Łotwę przed bolszewikami w 1920 r. Kapitan Myszkowski do 1919 r. był szefem Sekcji Wschód II Oddziału Sztabu Generalnego WP. W tym samym roku został skierowany do Rygi jako specjalny delegat WP na Łotwie i w Estonii w celu organizacji wojskowej współpracy Polski i Łotwy w obliczu nacierającej Armii Czerwonej. W grudniu 1919 r. oficjalnie mianowano go attaché wojskowym przy Poselstwie Polskim w Rydze i na tym właśnie stanowisku doprowadził do polskiego ataku na wojska bolszewickie nacierające na Łotwę.

Niezwykłe losy kapitana Myszkowskiego przypominają scenariusz filmu sensacyjnego, przez co nazywany bywa polskim Jamesem Bondem.

Serdeczne podziękowania dla rodziny Kapitana Myszkowskiego: Ewy Gan-Ganowicz i Aleksandra Gan-Ganowicza za udostępnienie zdjęć i dokumentów archiwalnych na potrzeby przygotowania filmu.

Szczególne podziękowania dla Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej dr Moniki Michaliszyn za inspirację do podjęcia upamiętnienia kapitana Myszkowskiego i pracowników Ambasady RP w Rydze za pomoc w realizacji filmu.


„Kapitan Myszkowski”
scenariusz i reżyseria: Maciej Dancewicz
produkcja: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Projekt współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą 2020-2023.

Projekt współfinansowany w 2019 roku w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z ORLEN Lietuva i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Ślady odciśnięte w kamieniach” to – wyprodukowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” – dokumentalna opowieść o cmentarzu wojennym w Gułabułag, przedstawiona z perspektywy Uzbeka, mieszkańca wsi znajdującej niedaleko granicy z Tadżykistanem. Na tym pustkowiu znajduje się polski cmentarz wojenny, którego opiekunem jest nasz bohater. Jego codzienne działania, prace porządkowe, naprawcze i troska o zachowanie pamięci o tym miejscu, film opowiada o trudzie i nadzwyczajnym wysiłku Polaków, którzy chcieli dołączyć do Armii Andersa. Ludzie ci, wędrujący przez azjatyckie kraje, często chorzy i upokorzeni podjęli się ogromnego wyzwania, poświecenia swoich sił, zdrowia i często życia w obronie ojczyzny. Istniejące w Uzbekistanie cmentarze znaczą na mapach szlak ich wędrówki, który jest nie do zatarcia. Film jest nie tylko refleksją nad losem tych Polaków, ale i wpływem ich historii na lokalnych mieszkańców.

W 2022 r. przypada 80. rocznica przemarszu Armii Andersa przez Uzbekistan. Część z polskich żołnierzy pozostała w Uzbekistanie, umierając podczas wędrówki. Byli to mieszkańcy Kresów Wschodnich, wywiezieni na początku lat 40. XX wieku w głąb Syberii. Na mocy układu Sikorski-Majski wprowadzono amnestię dla obywateli polskich w ZSRR, która pozwoliła na uformowanie Polskich Sił Zbrojnych, w skład których wchodzili byli jeńcy i internowani. Armii towarzyszyła w wędrówce ludność cywilna: dzieci, kobiety i starcy. Wiele z tych osób nie sprostało trudom wędrówki i zmarło, na zawsze pozostając na obcej ziemi, m.in. w Uzbekistanie, gdzie obecnie znajduje się 18 polskich cmentarzy wojennych.

Produkcja: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Magdalena Juszczyk – reżyser, producent wykonawczy, kierownik produkcji;
Norbert Serafin – zdjęcia;
Marek Mogilski – zdjęcia, dźwięk, montaż;
Iwona Szost – tłumacz;
Sebastian Zielonka – kierownik produkcji, wsparcie merytoryczne, kontakty w Uzbekistanie;
Anna Polenik-Junko – kierownik planu, dźwięk.

Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Autorów oraz Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie”. Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2022 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania Licencjodawców jako właścicieli praw do utworu. Postanowienia licencji są dostępne pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl.

W ramach realizacji projektu „Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” dostarczyła około 2 000 kg żywności do Rozdilnej, w obwodzie odeskim, do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Miłosierdzia oraz dla Towarzystwa Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, na Ukrainie. Produkty żywnościowe zostały dostarczone do Rozdilnej i zostaną rozdane wśród najbardziej potrzebujących osób, w tym osób starszych, samotnych oraz rodzin wielodzietnych, wymagających wsparcia materialnego ze względu na działania wojenne.

Od pierwszych dni wojny przez cały rok Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje działania humanitarne związane z pomocą Ukrainie. Bardzo dziękujemy wolontariuszom z Fundacji 12 Gwiazd za dostarczenie w niezwykle trudnych warunkach pomocy humanitarnej do obwodu odeskiego.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach realizacji projektu “Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie”.

Wiele szczęścia
w nadchodzącym 2023 roku,
wytchnienia i zapomnienia
o trudnych chwilach mijającego.
Żeby Wam zdrowie dopisało,
a w Waszych sercach
i domach zagościła radość.
Naszym Rodakom na Ukrainie, ich bliskim
oraz ukraińskim sąsiadom życzymy
powrotu do normalnego życia. Oby ten rok przyniósł upragniony pokój.

Mamy też nadzieję,
że w Nowym Roku
będziemy mieli przyjemność
jak najczęściej z Wami współpracować
przy kolejnych projektach.

Szczęśliwego Nowego Roku
życzą Wam
Rada Fundacji,
Zarząd i Zespół
Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”

Z radością informujemy, że zakończył się projekt remontu Domu Polskiego Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Wędryni.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach zadania, organizacja z powodzeniem zakończyła ostatni już etap rekonstrukcji Domu MK PZKO, w tym remont pomieszczeń pierwszego piętra, remont toalet oraz remont piwnic. Dzięki podjętym pracom remontowym podniósł się standard całego budynku, tworząc funkcjonalne miejsce służące do realizacji kolejnych projektów i inicjatyw o charakterze kulturalno-oświatowym.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą 2022 – Infrastruktura Polonijna”.

 

W dniu 28 grudnia, w ramach realizacji projektu „Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie”, transport z pomocą humanitarna dotarł do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Stanisława w Romanowie oraz do Związku Polaków na Ukrainie, oddział w Slawucie.

Pomoc humanitarna przekazana została w postaci produktów żywnościowych, przeznaczonych dla najbardziej potrzebujących osób, w tym osób starszych, samotnych oraz rodzin wielodzietnych, wymagających wsparcia materialnego ze względu na działania wojenne. Od pierwszych dni wojny Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje działania charytatywne związane z udzielaniem pomocy osobom najbardziej potrzebującym, zamieszkałym na Ukrainie.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach realizacji projektu “Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie”.

W ramach realizacji projektu „Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zakupiła i przekazała żywność oraz pomoc finansową dla Organizacji Społecznej Stowarzyszenie Polaków “POLONIA” w Jużnoukraińsku, mieście na Ukrainie w obwodzie Mikołajewskim. Od pierwszych dni wojny Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje działania charytatywne związane z pomocą Ukrainie i wspiera naszych Rodaków, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej ze względu na panująca wojnę.

Bardzo dziękujemy Stanley Łopuszyńki za transport w niezwykle trudnych warunkach pomocy humanitarnej do Jużnoukraińska.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach realizacji projektu “Wsparcie dla organizacji i ośrodków polskich w obliczu wojny na Ukrainie”.

Szanowni Państwo,

w ten szczególny czas Bożego Narodzenia, życzymy Wam dużo szczęścia, miłości, rodzinnego ciepła i zdrowia.

Niech te święta przyniosą spokój i siłę, szczególnie naszym Rodakom na Ukrainie, ich bliskim oraz ukraińskim sąsiadom! Niech obudzą w nas wszystkich nadzieję na powrót do normalnego życia.

Rada Fundacji,

Zarząd i Zespół

Fundacji „„Pomoc Polakom na Wschodzie”

Projekt  „Z Polski do Węgier – emigracja serca” to seria filmów dokumentalnych dotyczących Polaków mieszkających na Węgrzech, głównie emigrantów z lat 70. i 80. XX wieku.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Autorów oraz Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie i Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie”. Utwór powstał w ramach zlecania przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów zadań w zakresie wsparcia Polonii i Polaków za granicą w 2022 roku. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania niniejszej informacji licencyjnej i wskazania Licencjodawców jako właścicieli praw do utworu. Postanowienia licencji są dostępne pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl

Pliki z filmami można pobrać z poniższych lokalizacji:

„Z Polski do Węgier – emigracja serca”, cz. 1

„Z Polski do Węgier – emigracja serca”, cz. 2

„Z Polski do Węgier – emigracja serca”, cz. 3


Recent Posts

,"to":[]}&orderby=date&order=DESC' number_of_columns="3" image_size="thumbnail" hide_thumbnail="false" display_title="true" display_summary="true" show_excerpt="true" excerpt_count="100" show_meta="false" no_margin="false"]