Jeszcze kilka lat temu poszukujący swoich przodków Polacy miewali problemy z dotarciem do położonych na kresach cmentarzy. Często nie mogli zlokalizować położenia nekropolii, a jeśli im się to udało odkrywali pokryte dziką roślinnością groby. Sytuacja zmienia się dzięki działalności polskich organizacji na Ukrainie. Cmentarze stają się dostępne dla odwiedzających.
O polskich nekropoliach na Podolu nie pozwala zapomnieć Jerzy Wójcicki ze stowarzyszenia „Kresowiacy”. Rozpoczęta przez niego akcja inwentaryzacji zapomnianych nekropolii zaowocowała rosnącą listą opisanych cmentarzy. Znalazły się na niej miejsca wiecznego spoczynku Polaków w takich miejscowościach jak: Niemirów i Żmerynka, Brahiłów, Bar, Chmielnik, Berszadź, Mołczany, Kalinowka, Woronowica, Koziatyn, Mohylów Podolski, Murafa, Tarasówka, Jampol i Szargoród, Pików, Machnówka oraz Berdyczów.
Praca Jerzego Wójcickiego nie kończy się w terenie. Projekt inwentaryzacji polskich cmentarzy swoje zwieńczenie znajduje na stronie www.nekropolis.in.ua. Odwiedzający ją Internauci uzyskają wskazówki dotyczące dotarcia na poszukiwany cmentarz, jego opis, informacje kontaktowe opiekuna nekropolii oraz liczne fotografie. Wiele opisów wzbogacono mapami cmentarzy. Ogrom prac związanych z inwentaryzacją pokazuje przede wszystkim zakładka „lista pochowanych”. To niezwykle przydatne narzędzie pozwalające odnaleźć groby przodków i pochowanych na Ukrainie rodaków.
Inwentaryzacja polskich cmentarzy na Podolu odbywa się dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Senatu RP.