W dniach 12-13 listopada 2024 r. planowana jest konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian – szanse, wyzwania, zagrożenia”, która odbędzie się na PGE Narodowym w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest w związku z obchodami 30. rocznicy zawarcia Traktatu polsko-litewskiego o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz 20. rocznicy wstąpienia Litwy do Sojuszu Północnoatlantyckiego i do UE.
Uprzejmie informujemy, że rejestracja na wydarzenie została zakończona. Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz zainteresowanym.

Tematyka konferencji dotyczy analizy sytuacji mniejszości polskiej na Litwie, w szczególności skupiona będzie na kluczowych obszarach tj.: bezpieczeństwie, edukacji, mediach i biznesie. W konferencji wezmą udział przedstawiciele polskich organizacji i środowisk działających na terenie Litwy. Przewiduje się, że inicjatywa przyczyni się do lepszego zrozumienia potrzeb i wyzwań stojących przed społecznością polską na Litwie.

Konferencja zakłada zbudowanie forum do analizy i dyskusji nad kondycją społeczności polskiej na Litwie oraz opracowanie konkretnych działań mających na celu wsparcie tej społeczności przez Rzeczpospolitą Polską. Poprzez identyfikację kluczowych obszarów problemowych oraz poszukiwanie optymalnych rozwiązań, konferencja ma przyczynić się do wzmocnienia więzi między Polakami na Litwie a Polską.

Warto podkreślić, że w ramach konferencji planowana jest analiza roli mediów w formowaniu opinii społecznej oraz w budowaniu świadomości społeczności polskiej na Litwie. Przewiduje się również przeanalizowanie wpływu biznesu na rozwój społeczności oraz możliwości wspierania przedsiębiorczości wśród Polaków na Litwie. Konferencja ma na celu zidentyfikowanie możliwości poprawy wizerunku społeczności polskiej na Litwie poprzez skuteczne wykorzystanie mediów oraz wsparcie dla przedsiębiorczości polskiej mniejszości na Litwie.

Elementem planowanej konferencji jest Koncert “MŁODZI – POLSCY grają dzieła rówieśników”, który odbędzie się 12 listopada br. w Teatrze Palladium w Warszawie. W 2024 r. orkiestra MŁODZI – POLSCY będzie obchodziła pierwszy jubileusz – 5 lat działalności. Głównym celem działania orkiestry jest propagowanie nowej odsłony polskiego dziedzictwa muzycznego, w szczególności dzieł polskich kompozytorów urodzonych na Kresach. Dzieła pisane głównie w XIX wieku stanowią istotny element polskiej kultury i pokazują, że muzyka istnieje ponad podziałami. Świadczy o tym obecność w składzie orkiestry muzyków z Austrii, Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy są Polakami lub mają polskie pochodzenie.

W tym roku w trakcie koncertu zostaną przedstawione utwory wybitnych kompozytorów, którzy zmarli młodo – Juliusza Zarębskiego, Mieczysława Karłowicza, Fryderyka Chopina oraz utwory, które powstały w młodzieńczych latach życia ich twórców – Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Stanisława Moniuszki, Zygmunta Noskowskiego. Pomysł tegorocznego koncertu powstał w związku z przypadającą w 2024 r. 170. rocznicą urodzin wyróżniającego się kompozytora Juliusza Zarębskiego, który zmarł we wrześniu 1885 r. w wieku 31 lat. Praca nad takimi właśnie kompozycjami oraz ich wykonanie jest szansą na zmotywowanie młodych muzyków do kreatywności, rozwijania pasji i odkrywania artystycznego potencjału.

Wykonane zostaną utwory z tekstami takich twórców jak: Leopold Staff, Kazimierz Wierzyński, Adam Mickiewicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Orkiestra w ramach koncertu wykona prapremierowe wersje utworów specjalnie przygotowanych na to wydarzenie, które łączą szeroko rozumianą muzykę poważną z innymi stylami muzycznymi, tj. jazz, folk, soul, hip–hop.

Koncert będzie efektem poprzedzających go warsztatów muzycznych, podczas których muzycy polskiego pochodzenia wraz z rówieśnikami z Polski będą przygotowywać się do koncertu, rozwijać kunszt i warsztat muzyczny.

Harmonogram wydarzenia

??-?? ????????? ???? ?. na PGE Narodowy (al. Księcia Józefa Poniatowskiego 1, Warszawa, Sala Londyn A – Centrum Konferencyjne poziom 2).

??????? ???????????:
?? ????????? ???? ?. (wtorek):
10.30 – 11.00 – Uroczyste otwarcie konferencji
11.00 – 12.30 – Sesja plenarna pt. „Mniejszość polska w polityce Polski i Litwy”
13.00 – 14.30 – I panel: „Geopolityczne aspekty bezpieczeństwa Polaków na Litwie”
15.30 – 17.00 – II panel: „Polskie media na Litwie w dobie dezinformacji”
19.00 – Koncert orkiestry MŁODZI – POLSCY (Teatr Palladium, ul. Złota 9/9, Warszawa)

?? ????????? ???? ?. (środa):
11.00 – 12.30 – III panel: „Strategie rozwoju oświaty polskiej na Litwie”
13.00 – 14.30 – IV panel: „Misja, wizja i wartość – potencjał społeczności polskiej na Litwie”
15.30 – 17.00 – V panel: „Młodzi mają głos – Wileńszczyzna 2050″
18.30 – 20.00 – Pokaz filmu „Kapitan Myszkowski” (dyskusja z udziałem twórców)

Szczegóły oraz rejestracja na wydarzenie za pośrednictwem linku: http://bit.ly/3YuBJp9
Rejestracja na koncert dostępna również pod linkiem: https://bit.ly/3AkK3Q6

Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w konkursie „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – Wydarzenia i Inicjatywy Polonijne” za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego