Odsłonięcie pomnika generała Józefa Hallera w Kąkolewie

20 kwietnia 1919 r. w Kąkolewie, na terenie gminy Osieczno, w Wielkanocny poranek wysiedli z pociągu żołnierze Błękitnej Armii. Wydarzenie to było istotne dla trwającego Powstania Wielkopolskiego – żołnierze Armii Hallera byli ważnym wsparciem w walce o polskość Wielkopolski. Przybycie tego wsparcia do dnia dzisiejszego nie doczekało się stosownego upamiętnienia.

Dziś odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika generała Józefa Hallera przed Zespołem Szkół w Kąkolewie.

Pomnik wykonany został w całości w granicie strzelińskim. Granit ten odznacza się barwą jasnoszarą, strukturą jednorodną z dobrze widocznymi kryształami z teksturą bezkierunkową. Skała ta charakteryzuje się doskonałymi parametrami technologicznymi, posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie i ścieranie, niską nasiąkliwość i wysoką mrozoodporność. Granity te charakteryzują się też wysoką blocznością, ułatwiają pozyskiwanie stosunkowo dużych bloków o prostopadłościennym kształcie.

Postać Generała opracowana została ręcznie w geometryczny charakterystyczny dla granitowych form sposób. Dla uzyskania odpowiedniego kontrastu umożliwiającego rozbicie surowych powierzchni płaszcza, detale takie jak twarz, dłonie i elementy umundurowania wykonane zostały w bardziej precyzyjny sposób, uwzgledniający anatomię ciała i skupiający się na oddaniu podobieństwa portretu oraz charakterystycznych szczegółów umundurowania.

Wszystkie elementy opracowane zostały w macie, pozwoliło to na stonowanie mocnych kontrastów pomiędzy minerałami uwidaczniającymi się na powierzchniach polerowanych. Takie opracowanie powierzchni umożliwia wydobycie światłocieni szczególnie na detalach twarzy i umundurowania. Inskrypcje wykute zostały ręcznie na głębokość umożliwiającą czytelność z dużej odległości.

Ustawienie pomnika dofinansowane zostało przez Kancelaria Premiera ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Related Posts