WYSTAWA „KINO NIEPODLEGŁEJ”

Od 10 grudnia w wileńskim Domu Kultury Polskiej oglądać można zorganizowaną przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” wystawę „Kino niepodległej”. Wystawa prezentowana jest w ramach V Międzynarodowego Festiwalu MONOWschód. Wśród jej bohaterów znaleźli się aktorzy, reżyserzy i scenarzysta wpływający na kształt polskiego życia kulturalnego dwudziestolecia międzywojennego, ludzie związani nie tylko z przemysłem filmowym, ale również z teatrem, sceną kabaretową oraz wodewilową, literaturą i sztuką.

Na wystawie zaprezentowano sylwetki aktorek i aktorów: Elżbiety Barszczewskiej, Franciszka Brodniewicza, Eugeniusza Bodo, Heleny Grossówny, Adolfa Dymszy, Mieczysławy Ćwiklińskiej, Adama Brodzisza, Leny Żelichowskiej, Kazimierza Junoszy-Stępowskiego, Jadwigi Smosarskiej, Ludwika Sempolińskiego, Jerzego Pichelskiego, Kazimierza Wajdy i Henryka Vogelfängera, Aleksandra Żabczyńskiego, Aleksandra Zelwerowicza oraz Iny Benity; reżyserów: Mieczysława Krawicza, Józefa Lejtesa i Michała Waszyńskiego oraz scenarzysty i literata Anatola Sterna.

Autorem wystawy jest Piotr Jezierski, pisarz, kulturoznawca i dziennikarz, redaktor portalu IDA. Autor zbiorów esejów „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni” oraz powieści „Kochankowie brzydszej córki”. W latach 2010-2016 realizator emitowanych przez telewizję Kino Polska programów poświęconych klasyce polskiego kina „W iluzjonie” i „Kalejdoskop polskiego filmu”.

Wywiad z autorem wystawy znajduje się na portalu IDA.

Related Posts