Festiwal TRANS\MISJE 2020 w Trokach

W dniach 13-20 września br. do Trok zawitają teatry z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Łotwy by wziąć udział w trzeciej edycji festiwalu Trans\Misje. Spektakle, koncerty, wystawy, dyskusje. Program dla dorosłych i małych widzów. Na kilka dni dawna stolica Litwy stanie się centrum kultury państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Festiwal Trans\Misje został zapoczątkowany w 2018 r. przez Jana Nowarę, dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Za podstawę wzięto obchodzone wówczas stulecie odzyskania niepodległości przez państwa Grupy Wyszehradzkiej, a w miarę rozwinięcia pomysłu dołączono zespoły z Litwy i Ukrainy. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w Rzeszowie, druga w słowackich Koszycach, zaś trzecią przeniesiono do Trok.

Mimo warunków pandemicznych organizatorom udało się zachować różnorodność oferty dla miłośników sztuki teatralnej i przygotować dla widzów wyjątkową ofertę.

Część przedstawień przeniesiono ze sceny na ekran. – Np. spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru” wg Wiliama Szekspira Teatru im. Wandy Siemaszkowej, którego premiera odbyła się nie całe dwa tygodnie temu w Rzeszowie. Zostanie on pokazany w nagraniu, ponieważ z powodu niebezpieczeństwa zakażenia koronawirusem nie możemy ryzykować pokazem spektaklu z tak wielką obsadą, która miałaby przejechać na Litwę – mówi dyrektor Pałacu Kultury w Trokach, współorganizator Trans\Misje Edward Kiejzik.

Na pomóc organizatorom przyszli koledzy z litewskich i łotewskich teatrów. Tak na żywo 14 września o godz. 18 w Trokach swój spektakl „Wesele” w reżyserii Oskarasa Koršunovasa wystawi Teatr Miejski (OKT) w Wilnie. – Zamkniemy zaś Trans\Misje 19 września o godz. 19 spektaklem „Bliskość” w reżyserii Olega Shaposhnikovsa, zespołu tanecznego Teatru Daugavpils w Dyneburgu. Cieszy, że łotewscy koledzy mogą przyjechać nam na ratunek, gdy granicy z innymi państwami zostały zamknięte – mówi Kiejzik. Na żywo wystąpi również Polski Teatr „Studio” z Wilna, który zaprasza widzów 13 września o godz. 21 do restauracji „Pilialaukis” na premierę monospektaklu muzycznego „Witamy w kabarecie” w reżyserii Lilii Kiejzik. Główną rolę zagra w nim Justyna Stankiewicz, studentka na Wydziale Wokalno-Aktorskim na Akademii Muzycznej w Gdańsku. – To będzie wydanie francuskiego, amerykańskiego kabaretu. Po polsku, litewsku i angielsku – opowiada i zachęca do obejrzenia organizator.

Swoje porcję sztuki przywiozą również aktorzy i artyści z Węgier. Wśród nich saksofonista, kompozytor, wielokrotny zwycięzca nagród dla muzyków jazzowych Viktor Tóth, który wystawi m.in. interaktywny spektakl audiowizualny dla dzieci i dorosłych „Opowiadanie starych bajek węgierskich”. Zostanie on wyświetlony 15 września o godz. 10. Kolejny raz młody widz może wybrać się na przedstawienie 17 września o godz. 10, będzie to bajka „Konik polny Zigmas w bitwie pod Grunwaldem” Państwowego Teatru Lalek w Kownie w reżyserii Agnė Sunklodaitė.

Samego Edwarda Kiejzika można będzie zobaczyć 15 września o godz. 21 w kowieńskiej Restauracji „Pilialaukis” w monodramacie „Tu mówi Szwejk!” wg Jaroslava Hašeka w reżyserii Sławomira Gaudynia. Oraz w nagraniu Teatru Telewizji TVP w monodramacie „Zapiski oficera Armii Czerwonej” wg Sergiusza Piaseckiego, również w reżyserii Gaudynua. 16 września o godz. 18:30 będzie można go obejrzeć w wileńskim Multikinie Ozas.

Festiwal Trans\Misje jest finansowany za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dziękujemy zarówno KPRM jak i Fundacji za wsparcie naszej inicjatywy, bo nasza działalność w dzisiejszym dniu była by prawie nie możliwa, gdyby nie wparcie finansowe z Polski – podkreśla Edward Kiejzik.

Program festiwalu w PDF do pobrania

Related Posts