MEDIA START WILNO 2020

W piątek zakończyły się organizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” i portal IDA warsztaty MEDIA START WILNO 2020. Współorganizatorami szkoleń były polskie redakcje działające na Litwie – „Kurier Wileński”, Radio „Znad Wilii” i portal internetowy ZW.lt.

W warsztatach wzięły udział osoby zainteresowane pracą w mediach i początkujący dziennikarze z Litwy, Łotwy oraz Czech. W trakcie trwających pięć dni wykładów i ćwiczeń mieli oni okazję spotkać się z redaktorami tworzącymi polskie media na Litwie.

Dla mnie udział w warsztatach był wyzwaniem, ponieważ wiem, że pisanie i czytanie w języku polskim jest moją słabą stroną. Kiedy tu przyjechałam, zobaczyłam dziennikarstwo z zupełnie innej strony – mówi Katarzyna, uczestniczka warsztatów z Łotwy. – Staram się teraz dostrzec inny punkt widzenia i spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Dzięki warsztatom zdobyłam wiele technicznej wiedzy i konkretnych wskazówek na temat pisania tekstów dziennikarskich – podsumowuje pięć dni szkoleń Anna z Litwy. – Było wiele zajęć praktycznych, wspólna praca nad tekstem i jego redakcja. Dowiedziałam się jak spojrzeć inaczej na swój własny tekst, a także jak formułować wypowiedzi osób, z którymi przeprowadzam wywiad. Był to sensownie spędzony czas.

Zawsze byłem nieufny wobec dziennikarzy. Zawsze szukam trzeciego, piątego dna – wspomina w Daniel z Litwy. – Podczas warsztatów poznałem wielu ludzi, którzy pracują w mediach na co dzień, mogłem zadać im wprost pewne niewygodne pytania i zobaczyć, że oni też są ludźmi. Zrozumiałem, że publicystyka może być własnym zdaniem dziennikarza, reportaż jest jego własną wizją świata, którą chce przedstawić czytelnikom – nie tylko dlatego, że z tego żyje.

Cieszę się, że jest tu wielu różnych ludzi, młodsi i starsi, nie wszyscy doświadczeni – mówi Nina z Czech. – Dowiedziałam się jak pracować z tekstem, aby był dynamiczny. Wiem teraz, że nawet z prostego materiału o obozie letnim można wyciągnąć coś ciekawego, co przykuje uwagę czytelnika.

Większość zajęć teoretycznych i praktycznych odbywała się w Domu Kultury Polskiej, ale uczestnicy mieli również okazję odwiedzić redakcje Radia „Znad Wilii” i TVP Wilno.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Fot. FPPnW / IDA

Related Posts