Humanitarna Akcja Medyczna w Mołdawii

Humanitarna Akcja Medyczna skierowana jest do polskich rodzin mieszkających na terenie Mołdawii (Naddniestrze). Projekt realizowany jest od 2015 roku. W tym roku akcja trwała 8 dni i wzięło w niej udział 22 wolontariuszy z Polski.

Istotą tegorocznego projektu, który rozpoczął się 19 lipca było dotarcie ze specjalistyczną pomocą medyczną  do najbardziej potrzebujących polskich rodzin żyjących w takich miejscowościach jak: Raszków, Tyraspol i Pietropawłówka (180 km od Tyraspola).

W tym roku nowym elementem akcji było przeprowadzenie kursu pierwszej pomocy medycznej przeznaczonego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Była to potrzebna i praktyczna lekcja ratowania życia ludzkiego w skrajnych sytuacjach zagrożenia. Kurs cieszył się dużym zainteresowaniem, szczególnie zajęcia praktyczne, w sumie wzięły w nim udział 43 osoby.

Kolejnym etapem projektu były badania lekarskie, który odbywały się w tych samych miejscowościach co kursy. W sumie przebadano 119 osób. Jedna wizyta trwała średnio ok. 30-45 minut, co dawało wystarczająco czasu na postawienie trafnej diagnozy czy też, w razie potrzeby, konsultacje z innymi specjalistami. Wykonywano m.in. badania EKG, echo serca, pomiar cukru we krwi i ciśnienia. W efekcie przeprowadzonych badań trzy osoby skierowano do Polski w trybie pilnym na specjalistyczne leczenie.

Dzięki Akcji w poprzednich latach udało się skutecznie pomóc potrzebującym. Dwa lata temu w efekcie Akcji Medycznej w Naddniestrzu zoperowano w Polsce  3. letnie dziecko, ratując je w ten sposób od trwałego kalectwa, a w ubiegłym roku zoperowano osobę dorosłą z chorym barkiem po dwóch ciężkich urazach.

W Akcji Medycznej udział wzięli lekarze specjaliści: ortopeda-traumatolog, kardiolog, specjalista od chorób wewnętrznych, lekarz rodzinny oraz  ratownicy medyczni, rehabilitanci, pielęgniarka, psycholog i pomoc techniczna medyczna.

Koordynatorami Akcji Medycznej byli Natalia Siniawska i Marek Pantuła z Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu.

Projekt współfinansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Źródło: Marek Pantuła

Redakcja: FPPnW

 

Related Posts